Druk cyfrowy na tkaninach krok po kroku

Na czym polega druk cyfrowy i druk sublimacyjny? Kiedy warto z niego skorzystać?

Druk cyfrowy na tkaninach to jedna z najpopularniejszych form zadruku wykorzystywana w reklamie. Umożliwia naniesienie na tkaninę poliestrową dowolnego wzoru, w każdym kolorze, z idealnym odwzorowaniem kształtów i odcieni.

Zadruk jest wyraźny, trwały i odporny na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, jak na przykład deszcz czy wiatr. Dzięki temu druk cyfrowy świetnie sprawdza się w tworzeniu reklamy zewnętrznej. Na czym polega druk cyfrowy i druk sublimacyjny? Kiedy warto z niego skorzystać?

Na czym polega druk cyfrowy?

Nadruk cyfrowy na materiale lub tekstyliach, polega na nanoszeniu na nie treści do wydruku, które wcześniej zostały dostarczone do drukarki przy pomocy danych komputerowych.

Daje nam to możliwość wprowadzenia dowolnych zmian w projekcie, na przykład, gdy pierwszy wydruk nie okaże się zadowalający. Gotowy projekt może zostać naniesiony na tkaninę w sposób bezpośredni lub pośredni.

Zadruk bezpośredni cyfrowy wykonuje się na tkaninach mieszanych i syntetycznych. Wykorzystuje się tutaj tusze dyspersyjne lub sublimacyjne. Metoda zadruku bezpośredniego umożliwia dwustronne drukowanie na materiale. Uzyskaną grafikę utrwala się poprzez utwardzenie przy pomocy kalandry – specjalnego urządzenia o obrotowych walcach.

Druk sublimacyjny to metoda wydruku pośredniego, oparta na zjawisku sublimacji. Dochodzi wtedy do zamiany substancji o stałym stanie skupienia w gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Cały proces przenoszenia nadruku na tkaninę odbywa się w specjalnych warunkach. Konieczna jest wysoka temperatura i równie wysokie ciśnienie.

Na początku wzór zostaje przeniesiony na papier sublimacyjny. Następnie zostaje poddany wysokiej temperaturze, wynoszącej około 190-200oC, dzięki czemu tusz przenika do włókna. W ten sposób uzyskany nadruk jest bardzo trwały, wyraźny i odporny na ścieranie. Taki materiał można prać w pralce. Idealnie sprawdzi się jako reklama zewnętrzna i wewnętrzna.

Zobacz też: Profesjonalne drukowanie tkanin

Jakie tkaniny nadają się do druku cyfrowego?

Aby druk cyfrowy był najwyższej jakości, należy wybrać zalecany rodzaj tkaniny oraz odpowiednio ją przygotować przed procesem zadruku. Najodpowiedniejsze są tkaniny poliestrowe lub posiadające w składzie trójoctan. Dobrze sprawdzi się poliamid, a także tkaniny mieszane z włóknami syntetycznymi w ilości ponad 60%.

W ten sposób można też zadrukować dywany oraz filce. Ze względu na wysoką temperaturę podczas drukowania, nie zaleca się stosowania delikatnych tkanin.

Druk cyfrowy - dlaczego jest tak popularny?

Druk cyfrowy i sublimacyjny to bardzo popularne metody drukowania, które spotkamy w większości drukarni. Mają wiele zalet. Do najważniejszych należą:

  • atrakcyjna cena – w porównaniu z sitodrukiem czy offsetem, to jedna z najtańszych metod drukowania
  • szybka realizacja zlecenia – pierwszy wydruk możemy uzyskać już po kilku chwilach, co z pewnością ma znaczenie dla klientów oczekujących natychmiastowych efektów
  • możliwość wykonywania spersonalizowanych wydruków – druk cyfrowy pozwala na dokładne odwzorowanie każdego projektu komputerowego. W ten sposób można drukować logo firmy czy inne materiały reklamowe wymagające dużej precyzji
  • wysoka jakość i trwałość uzyskanego wydruku – drukowanie cyfrowe pozwala uzyskać wydruk odporny na ścieranie i blaknięcie
  • odporność na światło słoneczne, wiatr i deszcz – taka tkanina może pełnić funkcję reklamy zewnętrznej niezależnie od pogody i pory roku
  • możliwość zadruku wielkoformatowego – w ten sposób wydrukujemy billboardy i plakaty reklamowe
  • ekologiczna metoda drukowania – do druku cyfrowego i sublimacyjnego wykorzystuje się nietoksyczne farby
  • szerokie zastosowanie – druk cyfrowy i druk sublimacyjny mają szerokie zastosowanie. Można ich użyć do drukowania na ubraniach, torbach, plecakach, namiotach reklamowych, parawanach plażowych czy reklamach pneumatycznych

Gdzie doskonale sprawdzi się druk cyfrowy?

Druk cyfrowy idealnie sprawdzi się do wykonania banerów reklamowych oraz akcesoriów promocyjnych.

Oferujemy szeroki wachlarz wysokiej jakości tkanin poliestrowych w atrakcyjnych, hurtowych cenach. Współpracujemy z firmami na terenie całej Europy.

FaLang translation system by Faboba