Szlachetna paczka

Jako firma zawsze staramy się nie tylko świadczyć usługi na najwyższym poziomie, ale także być blisko ludzi. Lubimy pomagać, dlatego zdecydowaliśmy się zaangażować w Szlachetną Paczkę. Jest to ogólnopolski projekt społeczny, mający na celu pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Nasz wybór nie był jednak przypadkowy.

To, co najbardziej zwróciło naszą uwagę to specyfika działania tej organizacji. Pomoc w ramach tej inicjatywy nie odbywa się w ramach roszczeń. Każdy przypadek, wymagający ewentualnej interwencji ze strony wolontariuszy Szlachetnej Paczki jest tu bardzo dokładnie analizowany.  Wsparcie i pomoc dla rodzin nie polega tu na jednorazowej zbiórce pieniędzy. Głównym założeniem projektu jest mądra pomoc, czyli taka, dzięki której ludzie staną na nogi i zaczną radzić sobie w życiu sami. Tutaj konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi, co owocuje trwałą zmianą w życiu obu stron. Ten rodzaj współpracy pozwala rozwijać możliwości nie tylko u osób potrzebujących, ale także tych niosących pomoc.

Niezwykle dumni, że możemy stać się częścią tak wspaniałej i słusznej inicjatywy, długo się zastanawialiśmy. W końcu wyszukaliśmy rodzinę, która naszym zdaniem najbardziej potrzebowałaby pomocy. Nasz wybór padł na panią Tamarę i jej męża Jana. Niezwykle serdecznych, pracowitych, ale też dotkliwie doświadczonych przez los ludzi.

Małżeństwo wychowuje czwórkę dzieci, najmłodsza córka Ola ma obecnie pięć lat. Dziewczynka choruje na astmę i jej ogólny stan zdrowia jest dość wątły, przez co pani Tamara nie może podjąć pełnoetatowej pracy. Całe dnie spędza na zajmowaniu się domem i najmłodszą z córek. Jedynie latem, kobieta chwyta się dorywczych prac sezonowych, by choć trochę podreperować domowy budżet, na który z kolei ciężko pracuje pan Jan. Rodzina utrzymuje się głównie z jego pensji, która nie przychodzi łatwo, bowiem mąż pani Tamary wykonuj ciężkie prace fizyczne.  

Dużym wsparciem dla rodziny są środki z zasiłków i programu 500+, jednak po odliczeniu kosztów leków, wydatków związanych z opłatami i utrzymaniem całej rodziny, sytuacja jest bardzo zła. Małżeństwo robi wszystko, by zapewnić swoim dzieciom godne do życia warunki, jednak jak się okazuje, na ich własnych problemach się nie kończy. Pani Tamara z mężem wspierają także finansowo i moralnie swoją najstarszą córkę Agnieszkę, która posiada już trójkę dzieci. Kobieta zmuszona była uciec od swojego partnera, który nadużywał  alkoholu i stosował przemoc domową. Oczywiście pani Tamara i pan Jan bez chwili zastanowienia dali schronienie jej i wnukom, otaczając wszystkich należytą opieką.
 
Jak widać, historia którą opisaliśmy nie jest bajką a domowa sielanka jest tu pojęciem całkowicie obcym. Mimo to, rodzina ze względu na swoją skromność i pracowitość nigdy nie prosiła nikogo o pomoc. Niezwykle poruszeni całą sytuacją, nie zwlekaliśmy ani chwili. Zebraliśmy informacje o najpilniejszych potrzebach, które przy tak licznej rodzinie są przecież zawsze ogromne.

W pierwszej kolejności zorganizowaliśmy zakup nowej kuchenki gazowo-elektrycznej. Stary model był już niesprawny, a wręcz niebezpieczny. Dodatkowo zakupiliśmy komplety nowych kołder, pościeli, ręczników. Zapewniliśmy rodzinie spore zapasy żywności i innych artykułów pierwszej potrzeby. Nie zapomnieliśmy także o sercu tego domu – dzieciach i wnukach pani Tamary. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy paczki pełne słodkości, ubrań, zabawek i artykułów szkolnych. Wśród prezentów znalazło się też nowe żelazko oraz węgiel, którego stale brakowało, by porządnie ogrzać dom.

Cała akcja podzielona była na kilka etapów i spotka się z ogromnym odzewem, dlatego od razu chcielibyśmy z całego serca podziękować wszystkim darczyńcom, którzy pomogli nam zorganizować Szlachetną Paczkę. Wiele osób wsparło tą inicjatywę środkami pieniężnymi i materialnymi. Dzięki naszej wspólnej pomocy i pracy, zapewniliśmy rodzinie wszystko, czego potrzebowała, by mogła stanąć na nogi i nie musiała martwić się o kolejne jutro. Czy było warto? My wiemy, że tak! W pełni utwierdza nas w tym nieopisana wdzięczność rodziny, jaką otrzymaliśmy po zakończeniu akcji oraz relacja wolontariuszy z dnia, kiedy dostarczone zostały paczki. Sami zobaczcie, co napisali.

Pani Tamara była zszokowana ilością otrzymanych paczek. Kiedy zobaczyła je wszystkie w pokoju to zabrakło jej słów. Nagle zbiegły się także zaciekawione dzieci i ze zdumieniem patrzyły na mnóstwo pięknie opakowanych pudełek. Po chwili wszystkie zabrały się za rozpakowywanie paczek. Kiedy trafiały na żywność, czy ubrania to zostawiały paczkę i brały się za kolejną w poszukiwaniu zabawek. W pokoju wypełnionym szczelnie paczkami czuć było niezwykła atmosferę szczęścia. Podczas, gdy dzieci bawiły się wśród prezentów pani Tamara ze wzruszeniem w oczach przyglądała się śpiącej słodko w łóżeczku wnuczce.

Nie zabrakło również ciepłych słów i wdzięczności ze strony samych wolontariuszy:
Dziękuję za szlachetne serce i otwartość na drugiego człowieka. Państwa postawa stanowi przykład troski o innych oraz podkreśla najwyższe wartości - godność człowieka i chęć niesienia pomocy. Serdecznie dziękuję za współpracę i zrozumienie podczas przygotowania paczki. Za okazane dobro i słowa otuchy dla rodziny. Wyjątkowe podejście do każdego członka rodziny. W tych pudełkach było coś więcej niż pomoc materialna. To była informacja, iż rodzina jest dla kogoś bardzo ważna. Dziękuję pięknie za wspaniałą współpracę. Życzę, aby nadchodzący Nowy Rok 2019 obdarował Wasze Rodziny szczęściem, zdrowiem i pomyślnością. Z poważaniem Teresa – wolontariusz Szlachetnej Paczki.

Nic jednak nie ucieszyło i nie poruszyło nas bardziej, niż słowa usłyszane od Pani Tamary. W tej właśnie chwili dotarło do nas, że zrobiliśmy coś pięknego, choć dla nas zwyczajnego, to dla drugiego człowieka niewyobrażalnie ważnego. Dzięki temu wiemy, że sami staliśmy się lepsi, bogatsi o kolejne życiowe doświadczenie.

Serdecznie dziękujemy za okazane serce, wsparcie, zrozumienie i ciepłe słowa, które otrzymaliśmy w trudnych chwilach naszego życia. Dziękujemy za żelazko, które dotarło po finale, za kuchenkę i węgiel. Życzymy Państwu wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2019. – słowa pani Tamary po zakończeniu akcji Szlachetnej Paczki.

Już dziś wiemy, że z przyjemnością i ogromnym zaangażowaniem weźmiemy udział w podobnych inicjatywach przyszłości. Mamy także nadzieję, że za naszym przykładem pójdzie wiele innych osób.

FaLang translation system by Faboba