Epidemia koronawirusa najpierw zamknęła nas w domach, ograniczyła codzienną aktywność, następnie narzuciła pewne obostrzenia, których należy przestrzegać. Jednym z nich jest konieczność noszenia maseczek ochronnych w określonych przepisami sytuacjach i miejscach. Nie stanowią co prawda stuprocentowej bariery, ale mogą ograniczać emisję zarazków. Wiele zależy od konstrukcji, a także materiału, z jakiego zostały wykonane.

Z jakich materiałów produkuje się maseczki ochronne?

Maseczki ochronne szyje się najczęściej z tkanin bawełnianych z domieszką syntetycznych, z bawełny i lnu, a także z materiałów poliestrowych, wiskozowych z domieszką poliestru i poliamidu z poliestrem. Do produkcji maseczek jednorazowych wykorzystywana jest najczęściej flizelina. W przypadku tkanin na maseczki wielorazowe bardzo ważne jest, aby spełniały określone kryteria:

 • posiadać wymagane certyfikaty (np. STANDARD 100 OEKO-TEX)
 • możliwość prania w temperaturze 60° C
 • wysoka gramatura, gęsty splot (w przypadku materiałów o niskiej gramaturze należy zwielokrotnić liczbę warstw tkaniny)
 • powinny być wiązane z tyłu na troczki lub mieć gumkę
 • minimum 1 klasy palności

Materiał na maseczki a skuteczność ochrony

Jak wiadomo ogólnie dostępne maseczki ochronne wielorazowego użytku i te jednorazowe nie zapewniają pełnej ochrony przed koronawirusem. Niemniej jednak tworzą pewną barierę, która w połączeniu z zachowaniem dystansu i zasad higieny, pozwoli ustrzec się przed zakażeniem. Skuteczność ta jest ściśle związana również z konstrukcją oraz materiałem wykorzystanym do produkcji maseczki ochronnej. Najlepiej jeśli są to tzw. tkaniny barierowe, czyli zatrzymujące szkodliwe cząsteczki, wirusy, bakterie, roztocza itp. Maseczki są produkowane z materiałów, które charakteryzują się najmniejszą przepuszczalnością, a jednocześnie zapewniają jak najbardziej swobodny oddech. Ciekawy eksperyment przeprowadzono w państwowym Technologicznym Centrum Badawczym (VTT). Zbadano właściwości ochronne maseczek wykonanych z bawełny oraz z poliestru. Wykazał, że materiał poliestrowy efektywnej odpiera wodę i zatrzymuje cząsteczki. Testy przeprowadzane przez zespół badawczy z University of Chicago również potwierdzają skuteczność połączenia bawełny z materiałami syntetycznymi. Bardzo dobre właściwości ochronne wykazuje m.in. ciasno tkana bawełna z poliestrowym szyfonem. Według naukowców wynika to z właściwości bawełny – mocny splot jest skuteczną ochroną mechaniczną. Z kolei poliester zapewnia barierę elektrostatyczną. Dobrze skonstruowana maseczka z mocnej bawełny i tkaniny poliestrowej może zapewnić ochronę nawet na poziomie 80-95%.

Tkaniny poliestrowe - właściwości

Poliester to materiał wykorzystywany w produkcji odzieży ochronnej i strojów sportowych, a także namiotów, parawanów, parasoli ogrodowych, markiz okiennych, altan ogrodowych, mebli, wózków itp. Z czego wynika tak szerokie i uniwersalne zastosowanie tkanin poliestrowych? Wszystko dzięki szczególnym właściwościom:

 • można je wielokrotnie prać, również w wyższych temperaturach,
 • są odporne na czyszczenie i ścieranie
 • są szybkoschnące
 • są odporne na działanie czynników atmosferycznych, np. promieni słonecznych
 • są hipoalergiczne
 • chronią przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają swobodny oddech
 • zapewniają komfort i są elastyczne.

Poliestrowe tkaniny na maseczki

Dzięki takim właściwościom tkaniny poliestrowe sprawdzają się także przy produkcji maseczek ochronnych. W ofercie firmy ARCAVIA, wśród wielu specjalistycznych materiałów poliestrowych, są również takie, mogą posłużyć jako tkaniny barierowe w maseczkach:

 • Blockout - tkanina poliestrowa (100%) o gęstym, trójwarstwowym splocie
 • Backlit -  tkanina poliestrowa (100%), o gęstym splocie skośnym
 • Serena - miękka tkanina poliestrowa (100%), o gęstym splocie, delikatna w kontakcie ze skórą
 • Decor- dzianina poliestrowa, elastyczna, lekkiej strukturze, wykorzystywana do produkcji maseczek dwuwarstwowych.

Należy pamiętać, że ochronne maseczki materiałowe nie zapewniają stuprocentowej ochrony. Jednakże wykonane z odpowiednich materiałów znacznie ograniczają ryzyko zakażenia oraz emisję wirusów czy bakterii. Oczywiście tylko wtedy, kiedy są prawidłowo używane i dokładnie przylegają do twarzy.

Materiały tekstylne są niezastąpione w wielu dziedzinach, począwszy od zapewnienia komfortu termicznego, przez ochronę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, po zastosowania techniczne i dekoracyjne. Z materiałów poliestrowych, które oferujemy w naszej hurtowni w Częstochowie, można wykonać niemal wszystko. Na rozmaitość asortymentu, jaki z ich powstaje wpływa też drukowanie na tkaninach, które wykonujemy usługowo na zlecenie naszych Klientów.

materiał na maseczki

Z uwagi na liczne zapytania o dostępność materiałów, które mogą być użyte do szycia maseczek ochronnych, pragniemy poinformować, że w naszej ofercie znajdą Państwo tkaniny poliestrowe o różnych splotach i gramaturze. W zależności od konstrukcji maseczki lub innych elementów odzieży ochronnej (np. fartuchów, kombinezonów i ochraniaczy) - producenci mogą indywidualnie zdecydować o doborze odpowiedniego materiału, posiadającego optymalne parametry. Poniżej przedstawiamy nasze rekomendacje oraz wyjaśniamy sposób zamawiania tkanin. 

Drodzy Klienci,

W obliczu panującego stanu zagrożenia epidemicznego w związku z epidemią COVID-19 w Polsce wprowadziliśmy działania mające na celu zachowanie bezpiecznej wymiany handlowej w najlepszy możliwy sposób. Ze względu na to, że zaopatrują się w nasze tkaniny producenci maseczek oraz odzieży ochronnej zdecydowaliśmy aby firma Arcavia pozostała otwarta. 

Prosimy o zapoznanie się z przebiegiem realizacji zamówień:

1. Klienci nie wchodzą do biura - zamówienia składane są przez zainstalowany przed wejściem domofon, można je również składać mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2. Faktury wysyłane są mailowo. Prosimy o ich podpisanie i odesłanie drogą pocztową.

3. Przypominamy, że nie przyjmujemy płatności kartą. Gotówkę prosimy przygotować w zamkniętych kopertach.

4. Zamówiony towar zostanie wystawiony przed magazyn.

Życzymy sobie i wam dużo zdrowia i szybkiego powrotu do normalności.

Pozdrawiamy,
Zespół Arcavia

Gdziekolwiek się nie obejrzeć, otaczają nas tkaniny. Nosimy je na sobie. Są obecne w naszych domach, pracy, sklepach, hotelach. Jednym z popularniejszych materiałów jest poliester - wyrób mający zaskakująco szerokie zastosowanie i obecny w praktycznie każdej dziedzinie życia człowieka. Czym jest poliester i jakie są jego zastosowania?

Meble tapicerowane stanowią ważną część wyposażenia większości miejsc. Dzięki specyficznej konstrukcji siedzisk i oparć, wypełnieniu pianką lub sprężynami i wykończeniu kolorowym materiałem tekstylnym są nie tylko bardzo wygodne. Pełnią też rolę dekoracji i podkreślają styl oraz klimat danego miejsca. Aby sprawdzały się w tej funkcji, a jednocześnie były praktyczne jest konieczny wybór odpowiedniej tkaniny tapicerskiej.